"Μια μέρα είναι κι αυτή...θα περάσει..."- η ταινία - 5.0 out of 5 based on 2 votes

"Μια μέρα είναι κι αυτή... θα περάσει" - η ταινία

Σχετικά άρθρα:

Παρουσιάζουμε με χαρά το 10'λεπτης διάρκειας ντοκιμαντέρ για το οποίο δουλέψαμε από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Το θέμα μας αφορά το 24ωρο ενός μαθητή/μιας μαθήτριας, από το πρωινό ξύπνημα μέχρι τον βραδυνό ύπνο. Ξύπνημα, μετάβαση στο σχολείο, μαθήματα, μεσημεριανό, διαβάσματα, ελεύθερος χρόνος, όνειρα.

Η κινηματογραφική μας ομάδα αποτελείται από παιδιά της ΣΤ' τάξης κι οι συναντήσεις μας γίνονταν κυρίως το απόγευμα της Κυριακής.

Πώς δουλέψαμε:

• Στις πρώτες συναντήσεις μας είδαμε αποσπάσματα από βουβές κι ασπρόμαυρες ταινίες και συζητήσαμε κινηματογραφικούς όρους.
  • Σχεδιάσαμε το πλαίσιο της ταινίας.
  • Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων σκεφτήκαμε ποιες ερωτήσεις θα απευθύνουμε στους συνεντευξιαζόμενους.
  • Ορίσαμε τις ομάδες και τις επιμέρους αρμοδιότητες: σκηνοθέτες, ομάδα μοντάζ, αφηγήτρια, κάμερες.
  • Πραγματοποιήσαμε τις συνεντεύξεις σε χώρους που επέλεξαν κάθε φορά τα ίδια τα παιδιά.
  • Βιντεοσκοπήσαμε στους προσωπικούς χώρους των παιδιών σκηνές σύμφωνα με τα λεγόμενά τους.
  • Βιντεοσκοπήσαμε σκηνές στους χώρους του σχολείου.
  • Επεξεργαστήκαμε τα πολλών ωρών βίντεο με λογισμικό επεξεργασίας βίντεο για να καταλήξουμε στην 10'λεπτη ταινία.
  • Συνεργαστήκαμε με τη μουσικό μας Μυτιληναίου Ειρήνη για τη δημιουργία και εκτέλεση μουσικών συνθέσεων.

Οι εργασίες μας δεν τελειώνουν εδώ. Θα συνεχίσουμε με συνετεύξεις και των γονέων/ κηδεμόνων για τις οποίες έχουμε επίσης ετοιμάσει τις ερωτήσεις που θα απευθύνουμε. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα παρουσιάσουμε την πλήρη έκδοση του ντοκιμαντέρ μας στην οποία θα συμπεριλαμβάνεται το πλούσιο υλικό που διαθέτουμε.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά όσους μας στήριξαν! Παρακάτω παρουσιάζουμε την 10'λεπτη έκδοση του ντοκιμαντέρ την οποία στείλαμε στον 3ο Διεθνή διαγωνισμό Μαθητικών ταινιών Μικρού μήκους.

Χαρείτε την ταινία αυτή μαζί μας!

(Έχουμε παραλάβει από τους γονείς/ κηδεμόνες συγκατάθεσή τους για την προβολή της ταινίας στο Διαδίκτυο).

Μαρία Ιωσηφίδου - υπεύθυνη εκπαιδευτικός της κινηματογραφικής ομάδας