7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Τη σχολική χρονιά 2016-17 το σχολείο μας έλαβε μέρος στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας το οποίο πραγμτοποιήθηκε την Παρασκευή 28/4/2017 και ώρα 09:00 - 14:00 στη Σύρο στην αίθουσα "Κωνσταντίνος Τουλούπης" στο Σχολικό Συγκρότημα Μάννα. Στο φεστιβάλ έλαβαν μέρος 17 πόλεις.

Σχετικά άρθρα:

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στη διοργάνωση αυτή με τέσσερις εργασίες των μαθητών και μαθητριών μας:

1. Στ' Τάξη "Βιντεο-ιστορίες": μικρά βίντεο που έχουν προκύψει από επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο.
  2. Στ' Τάξη "Μια μέρα είναι κι αυτή... θα περάσει": ταινία - ντοκιμαντέρ με θέμα το 24ωρο των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ' τάξης
  3. Στ' Τάξη "Ταξίδι στους δρόμους... της εξέλιξης": παρουσίαση, μέσω βίντεο, της κατασκευής της ρομποτικής ομάδας
  4. Ε' Τάξη "Υπολογιστικές μηχανές από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας": παρουσιάσεις θεμάτων όπως ο μηχανισμός των Αντικυθήρων και η μηχανή του Pascal μέσω του προγραμματιστικού περιβάλλοντος του Scratch.

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός των τάξεων (ειδικότητα Πληροφορικής)