στην έπαυλη Τσιροπινά - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Στην έπαυλη Τσιροπινά

Σχετικά άρθρα:

Όλες αυτές οι επισκέψεις εντάσσονται στο πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας", που υλοποιούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Δ1 και της Δ2 τάξης.

Τελικό προϊόν όλων των εργασιών θα είναι ένα ντοκιμαντέρ. Ελπίζουμε στο καλύτερο!

Στς 11/11/2014 επισκεφθήκαμε την έπαυλη Τσιροπινά, η οποία βρίσκεται αρκετά κοντά στο σχολείο μας. Η έπαυλη Τσιροπινά από κατοικία έχει αλλάξει τρόπο χρήσης και στις μέρες μας φιλοξενεί υπηρεσίες του Δήμου αλλά και εκδηλώσεις. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Τα αρχοντικά και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας" που εκπονεί η Δ΄τάξη.

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ2 τάξης είχαν προετοιμάσει τις ερωτήσεις τους για τη συνέντευξη. Στη συνέχεια, όταν είχαμε καθήσει όλοι μαζί στον χώρο υποδοχής της έπαυλης, ο κ.Πέτρος Ρούσσος μας παρεχώρησε συνέντευξη και για αρκετή ώρα απαντούσε στις ερωτήσεις των παιδιών τα οποία με τη σειρά τους κατέγραφαν στα τετράδια τους τις απαντήσεις, σαν καλοί δημοσιογράφοι. Στην τάξη τους χρησιμοποίησαν αυτές τις σημειώσεις για να αναπτύξουν τα δικά τους κείμενα.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης περιηγηθήκαμε σ' όλους τους χώρους του κτιρίου. Ενδιαφέρον ιδιαίτερο αποτέλεσε ο χώρος του πλυσταριού καθώς και ο τρόπος με τον οποίο μεταφέρονταν τα φαγητά από την κουζίνα προς τους κύριους χώρους.

Στην επίσκεψη αυτή τα παιδιά συνοδεύονταν από τις εκπαιδευτικούς: Μαριάννα Βακονδίου, Μαρία Ιωσηφίδου και Χρύσα Μπεζιργιαννίδου. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ.Πέτρο Ρούσσο για τη συμβολή του στην όλη διαδικασία.

Σας καλούμε να επισκεφθείτε και το άρθρο που αφορά την επίσκεψη της Δ1 τάξης στην έπαυλη Πετροκόκκινου και εντάσσεται στο ίδιο πρόγραμμα.

Θανάσης Κουβαλάκης - δάσκαλος της Δ1 τάξης - υπεύθυνος προγράμματος

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής) - υπεύθυνη του προγράμματος

Μαριάννα Βακονδίου - δασκάλα της Δ2 τάξης - υπεύθυνη του προγράμματος

• tsiropina101.JPG