Η Ε' τάξη παρουσιάζει...

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) οι μαθητές της Ε' τάξης ασχολήθηκαν με τις παρουσιάσεις: διάλεξαν ένα θέμα, έγραψαν κείμενο δικό τους, αντέγραψαν κείμενο από πηγή του Διαδικτύου, εισήγαγαν στατικές εικόνες, εισήγαγαν κινούμενες εικόνες, έθεσαν σε κίνηση τις επιμέρους διαφάνειες, τα κείμενα, τις εικόνες, ρύθμισαν τις διαφάνειες ώστε να διαδέχονται η μία την άλλη αυτόματα και στο τέλος εισήγαγαν ήχο. Η δομή των κειμένων είχε ορισθεί να περιλαμβάνει τίτλο του θέματος, περιεχόμενα, κυρίως πληροφοριακό υλικό και συντελεστές. Τη μουσική επιμέλεια είχε η εκπαιδευτικός της τάξης, εκτός από τις εργασίες όπου αναφέρεται ότι η μουσική επιμέλεια έγινε από τους μαθητές.

Για να απολαύσετε αυτές τις παρουσιάσεις, σας παρακαλούμε να έχετε ήχο από τον υπολογιστή σας.

Μαρία Ιωσηφίδου - Η εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)

καλοκαίρι - Μαριλένα, Άντζελα

ψάρεμα - Ανδρέας, Βασίλης