στο βιομηχανικό μουσείο - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Επίσκεψη στο Βιομηχανικό Μουσείο Ερμούπολης

Την  Πέμπτη 26/11/2015 οι τάξεις Δ1 και Δ2 επισκέφτηκαν το Βιομηχανικό Μουσείο Ερμούπολης. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και της Μελέτης  Περιβάλλοντος (Ο τόπος μου). Η ξενάγηση από τους υπεύθυνους του μουσείου ήταν άψογη όπως και η συμπεριφορά των μαθητών μας η οποία απέσπασε και τα εύσημα των υπευθύνων του μουσείου.

Στην Ερμούπολη, την πόλη των προσφύγων της ελληνικής επανάστασης, στην πρώτη πόλη του εμπορίου, της ναυτιλίας και της βιομηχανίας σώζεται ανέγγιχτος ο ιστορικός πλούτος και το άρωμα του 19ου αιώνα. Μάθαμε λοιπόν την ιστορία της Ερμούπολης, πότε , πώς και από ποιους χτίστηκε. Είδαμε παλιές φωτογραφίες της πόλης, συλλογές παλαιών μηχανημάτων και εργαλείων από βυρσοδεψεία, μηχανουργεία, κλωστοϋφαντουργεία, τυπογραφεία, λουκουμοποιεία, και φυσικά την ιστορία του ναυπηγείου του Νεωρίου. Είδαμε και την «ρόδα» του ατμόπλοιου «ΠΑΤΡΙΣ» που βυθίστηκε κοντά στην Κέα και ανελκύθηκε πριν λίγα χρόνια. Περάσαμε και από τις έξι αίθουσες του μουσείου:

• Η πόλη των προσφύγων.
  • Άνοιγμα στον κόσμο.
  • Οι τέχνες της θάλασσας.
  • Ελληνική Ατμοπλοΐα.
  • Βιομηχανική απογείωση.
  • Αίθουσα περιοδικών εκθέσεων.

Τα παιδιά αφού είδαν όλα αυτά, διασκορπίστηκαν στους χώρους του μουσείου και εκφράστηκαν καλλιτεχνικά ζωγραφίζοντας ό,τι τους έκανε εντύπωση.

Πληροφοριακό υλικό: από το επίσημο φυλλάδιο του Βιομηχανικού Μουσείου

Περπινιά Ειρήνη - Κουβαλάκης Θανάσης : Οι δάσκαλοι των τάξεων Δ1 και Δ2