"...και μετά θα πάει στα εγγόνια μας"- η 13' ταινία - 5.0 out of 5 based on 2 votes

"... και μετά θα πάει στα εγγόνια μας" - η 13' ταινία

Σχετικά άρθρα:

Όλες αυτές οι επισκέψεις εντάσσονται στο πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας", που υλοποιούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Δ1 και της Δ2 τάξης.

Τελικό προϊόν όλων των εργασιών είναι ένα ντοκιμαντέρ: "...και μετά θα πάει στα εγγόνια μας"

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης δημιούργησαν ένα ντοκιμαντέρ με θέμα: "....και μετά θα πάει στα εγγόνια μας". Αφορά τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας.

Πώς δουλέψαμε:

• Διαβάσαμε βιβλία.
  • Βρήκαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο.
  • Περιγράψαμε τα σπίτια των γιαγιάδων μας και των παπούδων μας.
  • Συζητήσαμε και δημιουργήσαμε ερωτήσεις που θέσαμε προς τους συνεντευξιαζόμενους - ιδιοκτήτες των σπιτιών.
  • Δημιουργήσαμε ερωτηματολόγιο που μοιράσαμε σε οικεία μας πρόσωπα.
  • Επισκεφθήκαμε αρχοντικά σπίτια και χωριατόσπιτα της περιοχής όπου πραγματοποιήσαμε τις συνεντεύξεις. Βιντεοσκοπήσαμε και φωτογραφήσαμε ανθρώπους και χώρους.
  • Γράψαμε εκθέσεις περιγράφοντας τα σπίτια μας.
  • Δημιουργήσαμε εννοιολογικούς χάρτες όπου καταγράψαμε τις διαφορές που εντοπίσαμε στις κατηγορίες των σπιτιών.

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε ένα ολοκληρωμένο 10λεπτο ντοκιμαντέρ, αποτέλεσμα των ενεργειών μας ως τώρα. Αυτό το ντοκιμαντέρ το στείλαμε στον 5ο Διαγωνισμό μαθητικών ταινιών μικρού μήκους και πήρε βραβείο μουσικής στην κατηγορία των δημοτικών σχολείων. Η μουσική σύνθεση είναι δημιουργία της μουσικού μας Μαρίνας Παπαδοπούλου.

Το ολοκληρωμένο ντοκιμαντέρ, με όλες τις συνεντεύξεις μας και τα αποτελέσματα της έρευνας, θα παρουσιασθεί αργότερα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαριάννα Βακονδίου, Μαρία Ιωσηφίδου, Θανάσης Κουβαλάκης