από την Action Aid - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Action aid

Την Παρασκευή 13  Μαρτίου 2015 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Συριανός εθελοντής της Action Aid κ.Νικόλαος Κρυστάλλης.

Μίλησε σε όλα τα παιδιά και παρουσίασε όλη τη δουλειά που κάνουν οι εθελοντές  κατά την επίσκεψή τους σε κάποια  φτωχή χώρα κυρίως της Αφρικής  ή της Ασίας.

Είδαμε φωτογραφίες από την επίσκεψή τους  στην πολύ φτωχή χώρα της Αφρικής, Σιέρρα Λεόνε, και με απλό, ωραίο  λόγο, έδωσε σε όλα τα παιδιά να καταλάβουν τη μεγάλη προσπάθεια των ανθρώπων για  καθημερινή επιβίωση.

Μας παρουσίασε την κατασκευή ενός δημοτικού σχολείου από τους ίδιους, δίνοντας  την ευκαιρία σε πολλά παιδιά να μάθουν γράμματα και να πάρουν τις απαραίτητες γνώσεις.

Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση και ερωτήσεις κυρίως από τα μεγάλα παιδιά που ευαισθητοποιήθηκαν με την όλη παρουσίαση.

• action1.jpg
    action1.jpg