πρόληψη ατυχημάτων - αδρή οθφαλμολογική εξέταση - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Πρόληψη ατυχημάτων - Αδρή οθφαλμολογική εξέταση

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου τα παιδιά της Β’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Πρόληψη Ατυχημάτων-Αδρή Οφθαλμολογική Εξέταση». Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε  σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Σύρου (Τμήμα Ενημέρωσης και Αγωγής Υγείας) και τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας και οι επισκέπτριες Υγείας που το παρουσίασαν ήταν η κ.Μαρία Βαρθαλίτου και η κ.Άννα Δελασούδα.

Οι στόχοι του προγράμματος αυτού  ήταν:

1. έγκαιρη διάγνωση προβλημάτων όρασης
  2. ενημέρωση για τα ατυχήματα στα μάτια και τον τρόπο που μπορούν να προληφθούν
  3. ευαισθητοποίηση απέναντι σε θέματα αναπηρίας, απέναντι στο διαφορετικό και στα ίσα δικαιώματα
  4. να μπορούν τα παιδιά ν΄αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους και να μπορούν ν΄ αποδέχονται τη διαφορετικότητα και ως ένα βαθμό να στηρίξουν άτομα που χρειάζονται βοήθεια.

Η μεθοδολογία που ακολουθήθηκε:

1. Βιωματικό εργαστήριο με τα παιδιά για ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σχετικά με τα ατυχήματα
  2. Μιμητικά παιχνίδια(παντομίμα), ασκήσεις ελεύθερου συνειρμού, παιχνίδια παρατηρητικότητας-μνήμης-προσοχής
  3. Ζωγραφική
  4. Εργασία σε ομάδες