Το σπίτι των φυτών

Κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017 σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από τα παιδιά και το δάσκαλο του ΣΤ2 τμήματος εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα τη καλλιέργεια φυτών σε θερμοκήπιο.

Γενικός στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να αναπτύξουν δική τους καλλιέργεια σε θερμοκήπιο ώστε να βιώσουν την ικανοποίηση που αφήνει το επάγγελμα του αγρότη αλλά και τις δυσκολίες που αυτό έχει. Επιμέρους στόχοι ήταν τα παιδιά:

• να κατανοήσουν ότι η καλλιέργεια σε θερμοκήπια είναι μία εξειδικευμένη μέθοδος καλλιέργειας η οποία συνεχώς εξελίσσεται,
  • να μάθουν και να καταγράψουν ποια φυτά καλλιεργούνται σε θερμοκήπια και γιατί,
  • να γνωρίσουν τις μεθόδους καλλιέργειας που χρησιμοποιούνται στα θερμοκήπια της Σύρου καθώς και την ιστορία τους,
  • να αναπτύξουν τα ίδια τη δική τους καλλιέργεια σε θερμοκήπιο αξιοποιώντας τις καινούριες γνώσεις.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά:

• ζωγράφισαν, συνεργαζόμενα σε ομάδες, σχετικά με το θέμα,
  • συνεργαζόμενα σε ζευγάρια, κατασκεύασαν, θερμοσπορεία χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά δηλαδή μπουκάλια εμφιαλωμένου νερού μέσα στα οποία φύτεψαν σπόρους από καρπουζιές,
  • κατασκεύασαν ένα μικρό θερμοκήπιο,
  • δημιούργησαν μείγμα από χώμα, κοπριά και σχινόχωμα με το οποίο γέμισαν γλάστρες,
  • μεταφύτευσαν στις γλάστρες  όσα φυτά φύτρωσαν στα θερμοσπορεία,
  • φύτεψαν στις γλάστρες φυτά ντοματιάς που αγοράστηκαν από φυτώριο,
  • τοποθέτησαν τις γλάστρες στο θερμοκήπιο και ποτίζαν και περιποιούνταν τα φυτά ανά τακτά χρονικά διαστήματα,
  • στήριξαν τα φυτά,
  • γεύτηκαν τους καρπούς των κόπων τους.

• plant1.JPG
    plant1.JPG