κινηματογράφος "Το τσίρκο" - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Κινηματογραφική Λέσχη του Δ1 - "Το τσίρκο"

Την Πέμπτη 21Ιανουαρίου 2016 έγινε η πέμπτη προβολή μας στα πλαίσια της Κινηματογραφικής Λέσχης. Προβάλαμε την ταινία του γνωστού ηθοποιού Τσάρλι Τσάπλιν, «Το τσίρκο». Η ταινία αν και ασπρόμαυρη και βουβή κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών και προκάλεσε πολύ γέλιο.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ:

Ο Σαρλό βρίσκει καταφύγιο σε ένα τσίρκο γιατί τον καταδιώκει η αστυνομία νομίζοντας ότι είναι πορτοφολάς. Την ώρα του προγράμματος μπαίνει στην πίστα και  οι θεατές τον αποθεώνουν. Ο ιδιοκτήτης  τον προσλαμβάνει αμέσως σαν απλό εργάτη δίνοντάς του λίγα χρήματα. Η κόρη του ιδιοκτήτη όμως του λέει την αλήθεια και αυτός την ερωτεύεται. Αυτή όμως είναι ερωτευμένη με το ΡΕΞ τον σχοινοβάτη και ο Σαρλό απογοητεύεται. Μετά από ένα αστείο νούμερο σχοινοβασίας ο Σαρλό εκδιώκεται από το τσίρκο και τελικά βρίσκεται να παντρεύει την αγαπημένη του με το Ρεξ.

Oι μαθητές εργάστηκαν πάνω στο παρακάτω φύλλο εργασίας: (κάνετε κλικ εδώ για να το δείτε)

Από το φύλλο εργασίας αυτό που έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν το διαφορετικό τέλος που θα έδιναν τα ίδια τα παιδιά. Έγραψαν:

ΜΥΡΤΩ: Αν έδινα άλλο τέλος στην ταινία θα ήθελα ο Τσάρλι να παντρευόταν την κοπέλα.

ΕΙΡΗΝΗ: Θα έδινα ως τέλος να ερωτευόταν και να παντρευόταν το κορίτσι τον Τσάρλι.

ΜΑΡΚΟΣ: Ο Τσάρλι να παντρευτεί την κόρη του ιδιοκτήτη του τσίρκου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ: Η κοπέλα να ερωτευτεί τον Ρεξ.

ΓΙΑΝΝΗΣ:-

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ: Θα ήθελα στο τέλος της ταινίας ο Τσάρλι να παντρευτεί την Μέρνα.

ΖΩΗ: Θα παντρευόταν εκείνος την κόρη του ιδιοκτήτη κι ο σχοινοβάτης θα παντρευόταν κάποια άλλη και θα ζούσαν όλοι ευτυχισμένοι.

ΝΙΚΟΣ: Θα ήθελα ο Τσάρλι να παντρευτεί την Μέρνα.

ΗΛΕΚΤΡΑ: Θα ήθελα να πάει μαζί τους, όταν μετακόμιζε το τσίρκο.

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ: Ο Τσάρλι να έπαιρνε  την μπαλαρίνα και να μην φεύγανε από το τσίρκο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: Το  τέλος θα ήταν να είχε παντρευτεί ο Τσάρλι την Μπαλαρίνα.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Το τέλος της ιστορίας ήταν υπέροχο, μα εγώ θα έδινα ως τέλος να παντρευόταν η Μέρνα τον Τσάρλι και όχι τον Ρεξ,τον σχοινοβάτη

Θανάσης Κουβαλάκης - ο δάσκαλος της τάξης Δ1