Το δικό μας λαογραφικό μουσείο - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Το δικό μας λαογραφικό μουσείο

Στο μάθημα της Γλώσσας και στις ενότητες "Μες στο Μουσείο" και "Με προσκαλούν και προσκαλώ" δημιουργήσαμε το δικό μας λαογραφικό μουσείο. Φέραμε στην τάξη παλιά αντικείμενα που είχαμε σπίτια μας από γιαγιάδες/ παππούδες και προππάπους... τα περισσότερα αντικείμενα ήταν από περιοχές της Σύρου. Υπήρχαν όμως και σουβενίρ από άλλες χώρες, όπως Ιταλία και Αγγλία. Πέραν από την έκθεση που οργανώσαμε, μάθαμε καλύτερα πώς γράφουμε λεζάντες και που χρησιμεύουν και τέλος μάθαμε να γράφουμε προσκλήσεις, αφού προσκαλέσαμε όλο το σχολείο και τους γονείς για να ‘ρθουν και να δουν την έκθεσή μας!

Η δασκάλα της τάξης - Γλύκα Τσιρονίκου

• mus101.JPG