Ζούμε μαζί... κι αλληλογραφούμε

Στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και στην ενότητα «Ζούμε μαζί» με αφορμή άσκηση του βιβλίου μας, αποφασίσαμε να γράψουμε ένα γράμμα που θα διαφημίζει την περιοχή του σχολείου μας και θα συνοδεύεται από μερικές φωτογραφίες της περιοχής μας που φέραμε στην τάξη. Το γράμμα το στείλαμε ηλεκτρονικά στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης με την ελπίδα να ξεκινήσει μια αλληλογραφία με παιδιά εκτός Σύρου κι έτσι να γνωρίσουμε έναν τόπο διαφορετικό από το δικό μας.

Γλυκερία Τσιρονίκου - δασκάλα της Γ2 τάξης

• zoume1.jpg