ανακυκλώνουμε - μέρος 1ο - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Ανακυκλώνουμε - μέρος 1ο

Σχετικά άρθρα

Αυτήν τη σχολική χρονιά, 2015-16, οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης ασχολούνται με το θέμα της ανακύκλωσης. Ξεκινήσαμε ακούγοντας ένα τραγούδι για την ανακύκλωση και παρακολουθώντας σχετικά βίντεο: ποια είναι τα αντικείμενα που ανακυκλώνουμε, γιατί ανακυκλώνουμε, πώς ανακυκλώνεται το χαρτί, το πλαστικό, το μέταλλο, το γυαλί, τα ηλεκτρικά είδη, οι μπαταρίες.

Μιλήσαμε ιδιαίτερα για την ανακύκλωση των καπακιών και για τον τρόπο με τον οποίο αυτά μπορούν να βοηθήσουν στην αγορά αναπηρικών αμαξιδίων. Κι η αλήθεια είναι ότι μαζεύουμε από τότε καπάκια με... μανία. Σας καλούμε να μαζεύετε κι εσείς καπάκια και να γεμίζουμε όλοι μαζί τον ξεχωριστό κάδο ανακύκλωσης για καπάκια που έχουμε δημιουργήσει. Ήδη έχουμε παραδώσει μια μεγάλη ποσότητα καπακιών στον τοπικό Σύλλογο Αναπήρων. Στις τάξεις τους τα παιδιά έκαναν κατασκευές με καπάκια τις οποίες στήσαμε πάνω από τον κάδο ανακύκλωσης καπακιών για να είναι σαφές τι δέχεται αυτός ο κάδος.

Στο μάθημα της Πληροφορικής διαβάσαμε σχετικό από προεπιλεγμένους δικτυακούς τόπους. Από αυτό το υλικό συζητήσαμε άγνωστες λέξεις και εκφράσεις αναφέροντας πολλά παραδείγματα:

• πρώτες ύλες
  • εξοικονόμηση ενέργειας
  • στρέμματα (δάσους)
  • μηδαμινή κατανάλωση
  • αλόγιστη χρήση
  • δαπανάται ενέργεια

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε συννεφόλεξα μ΄αυτές τις άγνωστες λέξεις κι εκφράσεις (ελπίζοντας πλέον κάτι να μας λένε). Φυσικά, δημιουργήσαμε και συννεφόλεξα με τα υλικά που ανακυκλώνουμε: χαρτί, πλαστικό (και ιδιαίτερα καπάκια), μέταλλο, μπαταρίες, ηλεκτρικό υλικό, γυαλί.

Το πρόγραμμα αυτό υλοποιείται σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των Δ1 και Δ2 τάξεων: Θανάση Κουβαλάκη και Ειρήνη Περπινιά. Παρακάτω σας παρουσιάζουμε φωτογραφίες μέσα από την τάξη την ώρα των κατασκευών αλλά και τα ίδια τα συννεφόλεξα.

• recycle3.png

cloud9.jpg
  • cloud10.jpg
    cloud10.jpg