Κάναμε μια αρχή

Κάναμε μια αρχή... ή ...

ό,τι είναι προφανές για τους μεγάλους δεν σημαίνει ότι είναι προφανές κι απλό για τα μικρά παιδιά.

Ξεκινώντας στο μάθημα της Πληροφορικής (ΤΠΕ) με τους μικρούς μας μαθητές και τις μικρές μας μαθήτριες της Α' τάξης θέσαμε μερικούς στόχους και λαμβάνοντάς τους υπόψη μας δημιουργήσαμε ζωγραφιές.

Μερικοί απο τους στόχους μας για τα μικρά παιδιά:

• να πιάνουν σωστά το ποντίκι και να αναγνωρίζουν δεξί, αριστερό και διπλό κλικ.
  • να ανοίγουν και να κλείνουν μια εφαρμογή.
  • να αποθηκεύουν με συγκεκριμένο όνομα (στη συγκεκριμένη περίπτωση με αριθμούς, καθώς δεν ήξεραν ακόμα καλά ανάγνωση).
  • να αποθηκεύουν, όχι τυχαία αλλά σε συγκεκριμένο χώρο που επιθυμούμε (για παράδειγμα στην Επιφάνεια Εργασίας).
  • να ανακτούν το αρχείο τους από εκεί που το έχουν αποθηκεύσει.
  • να διαχειριστούν εργαλεία της Ζωγραφικής (μολύβι, κουβαδάκι, έτοιμα σχέδια).
  • να εκφραστούν αισθητικά ("ποιο χρώμα άραγε ταιριάζει;").
  • να συνεργαστούν (το ποντίκι το διαχειριζόμαστε λίγο ο ένας- λίγο ο άλλος, συζητούμε για τις επιλογές μας, βοηθούμε ο ένας τον άλλο).

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)