Σχετικά άρθρα

Μουσείο μέσων τηλεπικοινωνίας - μέρος 3ο

Οι κατασκευές παρουσιάζονται στην εκδήλωση του σχολείου

Όπως έχουμε παρουσιάσει στο άρθρο μας "Μουσείο μέσων τηλεπικοινωνίας - μέρος 2ο" μαζευόμασταν τα απογεύματά μας, γονείς και παιδιά στο εργαστήριο Πληροφορικής και κατασκευάζαμε το εκθέματα του μουσείου. Και πράγματι, τα παρουσιάσαμε στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 5 ιουνίου 2016. Τα παιδιά της Ε' τάξης σε ομάδες εξήγησαν πώς λειτουργεί κάθε ένα έκθεμα και πώς αυτό συνέβαλε στην επικοινωνία των ανθρώπων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Σάλπιγγα, φρυκτωρίες, πυρσεία, υδραυλικός τηλέγραφος, λακεδαιμονική σκυτάλη, σήματα καπνού, σωλήνες σινικού τείχους, ολλανδικός ανεμόμυλος, ταχυδρομικό περιστέρι, κλασικό ταχυδρομείο, σήματα με σημαίες, τηλέγραφος, σταθερό τηλέφωνο, κινητό τηλέφωνο, υπολογιστές: αυτά ήταν τα εκθέματά μας... φτιαγμένα και παρουσιασμένα με πολύ μεράκι...

Μπράβο στους γονείς και στα παιδιά για τις κατασκευές και για το συνολικό αποτέλεσμα του μουσείου!

Ιδιαίτερα για τα παιδιά, συγχαρητήρια για την παρουσίαση του μουσείου που έκαναν στη διάρκεια της εκδήλωσης!

• feast117.JPG
    feast117.JPG
  • feast118.JPG
    feast118.JPG