υπολογιστικές μηχανές - 3.7 out of 5 based on 3 votes

Η ιστορία των υπολογιστικών μηχανών

Πώς καταλήξαμε στους σύγχρονους υπολογιστές; Ποιες ήταν οι προσπάθειες του ανθρώπου να πραγματοποιεί πιο γρήγορους υπολογισμούς και εντέλει να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του;

Πώς στην αρχαιότητα υπολόγιζαν την κίνηση των πλανητών; Πώς λειτουργούσε ο κινέζικος κι ο ρωμαϊκός άβακας; Τι σχέση μπορεί να έχει ο αυτόματος αργαλειός του Ζακάρ με τη λογική των υπολογιστών; Πώς υπολόγιζαν τους φόρους στη Γαλλία τον 17ο αιώνα; Γιατί η Άντα Λόβλεϊς, κόρη του λόρδου Βύρωνα, θεωρείται η πρώτη γυναίκα προγραμματίστρια; Τι υπήρχε πριν από τα τσιπάκια;

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Ε' τάξης παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με όλα τα θέματα και στη συνέχεια χωρίσθηκαν σε ομάδες και κάθε μάδα διάλεξε κι ένα θέμα. Επισκέφθηκαν προεπιλεγμένους δικτυακούς τόπους, κατέγραψαν τις πληροφορίες σε επεξεργαστή κειμένου (όπου και τις επιμελήθηκαν), απαντήθηκαν οι απορίες τους, από τα βίντεο πήραν εικόνες, ηχογράφησαν κάποιο υλικό κι όλα αυτά τα καταχώρησαν σε ψηφιακές αφίσες. Αυτές τις αφίσες σας παρουσιάζουμε παρακάτω.

Η εκπαιδευτικός της τάξης - Μαρία Ιωσηφίδου (ειδικότητα Πληροφορικής)

Άβακας (1) 1η γενιά υπολογιστών (1)
Άβακας (2) 1η γενιά υπολογιστών (2)
Μηχανισμός Αντικυθήρων (1) 2η γενιά υπολογιστών (1)