"Εφημερίδες! Εφημερίδες!"

Με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας  «Εφημερίδες! Εφημερίδες!» τα παιδιά της Β΄ τάξης δημιούργησαν το πρώτο φύλλο της δικής τους εφημερίδας. Τα άρθρα που επέλεξαν τα παιδιά  να γράψουν σ΄ αυτό το φύλλο είναι τα εξής:

«Μια εκδρομή στη βιβλιοθήκη» (στο πλαίσιο  της Φιλαναγνωσίας),  «Μια μέρα με το γεωπόνο» (από το πρόγραμμα «Φυτά» που πραγματοποιεί το σχολείο), «Οδοντίατρος» και «Επίσκεψη σε κατάστημα βιολογικών προϊόντων (από το πρόγραμμα «Διατροφή και υγεία»), «Πρόληψη ατυχημάτων» (Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας).

Λουΐζα Ρούσσου - Η δασκάλα της τάξης

• book1.gif