"Ξέδετα κορδόνια" - η βράβευση της πρωτότυπης ορχηστρικής σύνθεσης

Σχετικά άρθρα

Τα μέλη της κινηματογραφικής ομάδας δίνουν κάθε φορά τον καλύτερο εαυτό τους για να καταφέρουν να σκηνοθετήσουν και να γυρίσουν την ταινία. Δύσκολο το έργο της δημιουργίας  μιας ταινίας και της μουσικής της γιατί χρειάζονται πολλές ώρες για πρόβες, λήψεις,  ηχογραφήσεις και μοντάζ. Είναι μια ομαδική δημιουργική έκφραση μέσα από την οποία οι μαθητές κι οι μαθήτριες ασχολούνται με διάφορες τέχνες, όπως είναι και η μουσική σύνθεση. Για να συνθέσουμε τη μουσική χρειάστηκε να ασχοληθούμε με την μουσική του κινηματογράφου, να κατανοήσουμε το ύφος, τα συναισθήματα  και τα μηνύματα της ταινίας. Η έμπνευση ήρθε αυθόρμητα από τα παιδιά τα οποία με τις φωνούλες τους τραγούδησαν τις ιδέες τους. Το πιο δύσκολο σημείο ήταν να μπορέσουν όλες αυτές οι μουσικές ιδέες να μπουν σε μια αρμονική σειρά, έτσι ώστε να ταιριάξουν με τις σκηνές της ταινίας. Την έμπνευση ολοκλήρωσε η ενορχήστρωση και η εκτέλεση της μουσικής από τα ίδια τα παιδιά στα μεταλλόφωνα σε διαφορετικές ομάδες.

Το  βραβείο ειδικής κατηγορίας «Πρωτότυπης Ορχηστρικής Σύνθεσης», στο πλαίσιο του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους, είναι η  επιβράβευση όλων των κόπων μας και η επιβεβαίωση  ότι τελικά αυτές οι μουσικές ιδέες κατάφεραν να συγκινήσουν την επιτροπή του διαγωνισμού και τους θεατές που βρισκόντουσαν στην εκδήλωση απονομής και να μας καταχειροκροτήσουν όταν παρουσιάσαμε τη μουσική μας σύνθεση στο φινάλε της εκδήλωσης.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή μας κ.Χρήστο Καφτηράνη για τις ενέργειές του ώστε να μετακινηθούμε στην Αθήνα, στον χώρο του Ιδρύματος "Μιχάλης Κακογιάννης", για την εκδήλωση της βράβευσης με τον προσφορότερο τρόπο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς των μαθητών και μαθητριών της κινηματογραφικής ομάδας , την κ. Μαρία Ιωσηφίδου για την άψογη συνεργασία και πολλά-πολλά  ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στα παιδιά της κινηματογραφικής ομάδας!!!

Σας καλούμε να παρακολουθήσετε το παρακάτω βίντεο από την εκδήλωση για να χαρείτε μαζί μας !

Η Μουσικός,
Ειρήνη Μυτιληναίου

Η ΕΡΤ1 έκανε μια αναφορά στην εκδήλωση και παραθέτουμε το αντίστοιχο link: https://www.youtube.com/watch?v=-YuKDTShDjU&feature=youtu.be

# Νίκος Ψαρρός 06-05-2018 12:06
Συγχαρητήρια σε παιδιά, εκπαιδευτικούς, γονείς!
Και του χρόνου!