το υπολογιστικό σύστημα του εργαστηρίου μας - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Το υπολογιστικό σύστημα του εργαστηρίου μας

Οι μικροί μας μαθητές κι οι μικρές μας μαθήτριες έμαθαν για το υπολογιστικό σύστημα, έτσι όπως το έχουν μπροστά τους όταν κάθονται στις θέσεις τους στο εργαστήριο Πληροφορικής. Συζητήσαμε για αυτά που έβλεπαν μπροστά τους: κεντρική μονάδα, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη, ηχεία, μικρόφωνα, κάμερα και εκτυπωτή. Τι κάνει το κάθε ένα από αυτά και πώς συνδέεται ώστε να αποτελέσει μέρος του υπολογιστικού συστήματος;

Θελήσαμε στη συνέχεια να αποτυπώσουμε αυτό που βλέπουμε: ένα υπολογιστικό σύστημα. Χρησιμοποιήσαμε τη ζωγραφική. Κάθε τόσο ελέγχαμε αν έχουμε βάλει και τα σωστά καλώδια και φυσικά αν έχουμε ζωγραφίσει όλα τα στοιχεία. Βέβαια, όλες οι συσκευές μας κανονικά στο εργαστήριο είναι σκουρόχρωμες (μαύρες, άντε και λίγο γκρίζες). Συμφωνήσαμε ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουμε όσα χρώματα, φωτεινά και ζωντανά, θέλουμε! Μερικοί σκέφτηκαν μέσα στην οθόνη να ζωγραφίσουν κάτι, ζωγραφική μέσα στη ζωγραφική. Τέλειο! Κι αφού τα μικρά μας παιδιά άρχισαν πια να διαβάζουν και να γράφουν, έγραψαν και τα ονόματά τους. Αυτό το τελευταίο, δεν αποδείχτηκε και τόσο εύκολο: πώς να αλλάξεις το πληκτρολόγιο από τα Αγγλικά στα Ελληνικά και πού να βρεις τα γράμματα του ονόματός σου; Φυσικά, όλο αυτό δεν έγινε σε μια διδακτική ώρα. Επομένως, χρειάστηκε τα παιδιά να αποθηκεύουν και να ανακτούν και πάλι το αρχείο τους. Πάντα, σε ένα πνεύμα συνεργασίας...

Να 'τα λοιπόν τα έργα τους!

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)