Μουσική που χορεύει - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Μουσική που χορεύει

Στο μάθημα της μουσικής στο Β΄ και Γ΄ τρίμηνο οι μαθητές της Δ΄ τάξης Δημοτικού Σχολείου Ποσειδωνίας, ασχολήθηκαν με  το πολιτιστικό πρόγραμμα  «Μουσική που χορεύει» .

Σε αυτό το πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με τις χορευτικές μουσικές και τους ρυθμούς από διάφορα μέρη του κόσμου όπως και  με διάφορες τέχνες: μουσική, χορός, ζωγραφική, φωτογραφία, σκηνοθεσία.

Με ποιον τρόπο εργάστηκαν:

• Βρήκαν  πληροφορίες για την προέλευση των παρακάτω χορών:
     Κλασικό Μπαλέτο, Βαλς, Τάνγκο, Ρούμπα, Φλαμένγκο, Ταραντέλα, Σάλσα, Μπατσάτα, Τσα-τσα-τσά, Καλαματιανό, Μπάλο Νησιώτικο, Ζεϊμπέκικο, Χασάπικο.
  • Έμαθαν να αναγνωρίζουν τους διαφορετικούς ρυθμούς κάθε χορού, αφού άκουσαν τη μουσική τους και ανάλυσαν τους ρυθμούς τους:  2/4,  3/4 , 4/4 , 5/8, 6/8 ,7/8 , 9/8.
  • Έμαθαν να παίζουν  αυτούς τους ρυθμούς στα κρουστά οργανάκια και τους ηχογράφησαν.
  • Έβγαλαν 1000 φωτογραφίες με την μέθοδο stop-motion animation. (μία φωτογραφία για κάθε κίνηση).
  • Χόρεψαν κάποια βήματα από τους χορούς salsa και χασάπικο και τα φωτογράφισαν.
  • Τέλος συγκέντρωσαν  όλο το υλικό: φωτογραφίες, βίντεο, μουσικές και ηχογραφήσεις για να μονταριστούν στον υπολογιστή και να γίνει η ταινία μικρού μήκους, διάρκειας  7΄27΄΄.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Μουσικής
Ειρήνη Μυτιληναίου