ζωγραφίζουμε και περιγράφουμε - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Ζωγραφίζουμε και περιγράφουμε

Τις περισσότερες φορές δημιουργούμε όμορφα κείμενα με μια συγκεκριμένη σειρά: γράφουμε και στη συνέχεια στολίζουμε το κείμενό μας ή δίνουμε περισσότερες πληροφορίες εισάγοντας στα κείμενα εικόνες. Εμείς, αυτή τη φορά, ακολουθήσαμε μια διαφορετική πορεία: ζωγραφίσαμε με ελεύθερο θέμα και στη συνέχεια περιγράψαμε τη ζωγραφιά μας.

Η φαντασία των παιδιών της Γ' τάξης λειτούργησε. Ως μαθητές και μαθήτριες στο μάθημα της Πληροφορικής:

1. είδαν τις δυνατότητες της ζωγραφικής
  2. ασκήθηκαν στην πληκτρολόγηση ενός σχετικά μεγάλου κειμένου
  3. ασχολήθηκαν με τον ορθογραφικό έλεγχο
  4. αποθήκευσαν σωστά (κι όπως λέμε στην τάξη: πού; με ποιο όνομα;)
  5. εισήγαγαν αντικείμενο WordArt
  6. δούλεψαν με δύο ανοικτές εφαρμογές (τον επεξεργαστή κειμένου και τη ζωγραφική)
  7. αντέγραψαν τη ζωγραφιά τους και την επικόλλησαν στο κείμενο

Όλες αυτές τις μικρές εικονογραφημένες ιστορίες τις κάναμε ένα ωραίο βιβλίο. Σας καλούμε να το φυλλογυρίσετε και να το διαβάσετε. Καλή σας ανάγνωση!

Μαρία Ιωσηφίδου - η εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)