Ημέρα κατά της παχυσαρκίας

Στις 24/10/2014 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ.Ρενάτα Καζαντζάκη, διατροφολόγος, και μίλησε στους μαθητές μας για θέματα διατροφής στο πλαίσιο της ημέρας κατά της παχυσαρκίας. Παρουσίασε την πυραμίδα της υγιεινής διατροφής την οποία γέμισε σταδιακά εμφανίζοντας αντίστοιχα τις τροφές που χρειάζεται να τρώμε περισσότερο και τις τροφές που χρειάζεται να τρώμε σε μικρότερες ποσότητες κι ίσως όχι καθημερινά.

Οι μαθητές μας ήταν χωρισμένοι σε δύο ομάδες, μια ομάδα οι μαθητές της Α', Β' και Γ' τάξης και σε μια άλλη ομάδα οι μαθητές της Δ', Ε' και ΣΤ' τάξης και γέμισαν την αίθουσα εκδηλώσεων όπου άκουσαν την κ.Καζαντζάκη στην οποία έθεσαν κι ερωτήσεις.

• diatrofologos100.JPG
    diatrofologos100.JPG