"Μια μέρα είναι κι αυτή... θα περάσει" - η βράβευση

Σχετικά άρθρα:

Στις 25 Μαΐου 2017, όσοι μπορέσαμε από την κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας, πήγαμε στο Ίδρυμα "Μιχάλης Κακογιάννης" ως καλεσμένοι στην εκδήλωση βράβευσης που αφορούσε τα έργα στο πλαίσιο του 7ου Διεθνούς Διαγωνισμού Μαθητικών Ταινιών Μικρού Μήκους.

Εμείς με τη σειρά μας λάβαμε βραβείο για την πρωτότυπη μουσική σύνθεση της ταινίας μας "Μια μέρα είναι κι αυτή... θα περάσει" με το ομώνυμο τραγούδι. Η μουσική σύνθεση και η διδασκαλία είναι της μουσικού του σχολείου μας Ειρήνης Μυτιληναίου, οι στίχοι της πληροφορικού Μαρίας Ιωσηφίδου και τα παιδιά της ΣΤ' τάξης παίζουν μεταλλόφωνα, μελόντικα, κιθάρα και τραγουδούν. Στην εκδήλωση παρευρεθήκαμε με ένα μικρό σχήμα. Παίξαμε ζωντανά το τραγούδι μας και χειροκροτηθήκαμε! Χειροκροτηθήκαμε και χειροκροτήσαμε όλες τις βραβευμένες ταινίες του Διαγωνισμού στις κατηγορίες: μυθοπλασία, τεκμηρίωση, animation, εξώφυλλα / κινηματογραφικές αφίσες, πρωτότυπη μουσική σύνθεση.

Ευχαριστούμε την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ιδιαίτερα τον κ.Γεώργιο Λεονταρίτη και την εταιρεία BlueStar Ferries για τη συμβολή τους στην οικονομικότερη μετακίνηση της ομάδας, τους διοργανωτές και ιδιαίτερα την "ψυχή" της διοργάνωσης εδώ και επτά χρόνια κ.Γιάννη Πούλιο, τους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών για όλη τους τη συνεισφορά, από τη διαδικασία των γυρισμάτων μέχρι και την εκδήλωση της βράβευσης.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά μας που εργάστηκαν και δημιούργησαν, που αγχώθηκαν και γέλασαν, που σκέφτηκαν και μοιράστηκαν...

Μαρία Ιωσηφίδου - υπεύθυνη εκπαιδευτικός της κινηματογραφικής ομάδας