Συνθέτες σε συμφωνία - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Συνθέτες σε συμφωνία

ΤΑΙΝΙΑ ANIMATION «ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ»

Στο μάθημα της μουσικής στο Β΄ και  Γ΄ Τρίμηνο 2018 όλοι οι μαθητές της Δ’ τάξης δημιούργησαν μια ταινία animation με τίτλο «Συνθέτες σε Συμφωνία».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με 17  κλασικούς και μοντέρνους συνθέτες,  με τις περιόδους της μουσικής. Μετά  τις ακροάσεις των σημαντικότερων έργων τους αναλύσαμε τον τρόπο της σύνθεσής τους και τα μουσικά όργανα που χρησιμοποιούσαν. Αφού συνέλεξαν πληροφορίες και παρουσίασαν τα στοιχεία για τη ζωή των συνθετών εξέφρασαν  διάφορες απορίες που θα ήθελαν να τις απευθύνουν στους ίδιους τους συνθέτες. Έτσι προέκυψε η ιδέα να δημιουργήσουμε μια «μαγική συνάντηση» στην οποία θα παρευρεθούν οι συνθέτες διαφορετικών εποχών και θα ανταλλάξουν απόψεις. Γράψαμε τους διαλόγους και τους ηχογραφήσαμε. Φωτογραφήσαμε τις σκηνές της ταινίας, μέσα στην  αίθουσα της μουσικής , η οποία μεταμορφώθηκε για λίγο διάστημα σε στούντιο φωτογράφισης animation. Τραβήξαμε  1650  φωτογραφίες για να μπορέσει να αποδοθεί η  κίνηση της ταινίας «καρέ- καρέ». Επιλέξαμε τα έργα των συνθετών που θα ακουστούν στην ταινία και ασχοληθήκαμε με την σύνθεση της μουσικής.
 Για το τραγούδι της έναρξης με τίτλο «Συνθέτες σε Συμφωνία» γράψαμε τους στίχους και μετά την μελωδία της μουσικής, γράψαμε την παρτιτούρα, μάθαμε τις νότες και τις παίξαμε στα μεταλλόφωνα. Τέλος ασχοληθήκαμε με το τραγούδι του φινάλε της ταινίας με τίτλο  «Τι ευτυχία να συνθέτεις μουσική!» γράψαμε τους στίχους του τραγουδιού πάνω στην μελωδία της Κάρμεν του Μπιζέ και το τραγουδήσαμε συνοδεύοντας με τα  μεταλλόφωνα και το αρμόνιο.

Μπορείτε να δείτε την ταινία μας στο παρακάτω λινκ .
Ελπίζουμε να σας αρέσει !

Η μουσικός του σχολείου ,
Ειρήνη Μυτιληναίου.