Ταξίδι στο παρελθόν

Στο μάθημα της γλώσσας, οι μαθητές της Δ2 τάξης θέλησαν να κάνουν ένα ταξίδι στο παρελθόν. Βρέθηκαν ως πρωταγωνιστές στην Αττική, την ημέρα που ο θεός Ποσειδώνας και η θεά Αθηνά διαγωνίζονταν για την κυριαρχία της πόλης. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες. Η πρώτη υποστήριζε τη θεά Αθηνά, η δεύτερη τον θεό Ποσειδώνα και η τρίτη έκανε τους κριτές-θεούς. Η κάθε ομάδα (θεά Αθηνά και ο θεός Ποσειδώνας) συζήτησε ξεχωριστά τα επιχειρήματά της με τους κριτές για να τους πείσει ότι το δώρο που πρόσφερε ο καθένας από αυτούς ήταν το πιο πολύτιμο δώρο για την πόλη. Για να γίνουν πιο πειστικοί στους κριτές σκηνοθέτησαν, με δική τους πρωτοβουλία, από ένα μικρό δρώμενο. Τελικά η ομάδα των κριτών έκανε την έκπληξη!!! Άλλαξε το τέλος του γνωστού αρχαίου μύθου…… που όλοι ξέρουμε και η κυριαρχία της Αττικής δόθηκε στο θεό Ποσειδώνα!!!!!

Μπράβο στα παιδιά…… μπράβο στη δημιουργική τους σκέψη!!!

Η δασκάλα της τάξης - Μαριάννα Βακονδίου

• athina100.JPG