αποθηκευτικά μέσα πέφτουν από ψηλά! Πιάστε τα! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Αποθηκευτικά μέσα πέφτουν από ψηλά! Πιάστε τα!

Σχετικά άρθρα:

Τα παιδιά της ΣΤ2' τάξης δημιούργησαν Scratch έργα με τη δομή παιχνιδιών. Καθώς ασχοληθήκαμε από την αρχή της σχολικής χρονιάς με τα αποθηκευτικά μέσα, σκεφτήκαμε να κάνουμε ένα παιχνίδι που να τα εμπλέκει. Το σενάριο λοιπόν του παιχνιδιού είναι το εξής:

1. μία φιγούρα καλωσορίζει τους παίκτες κι είναι αυτή που θα παρουσιάζει και τα μηνύματα τέλους του παιχνιδιού.
  2. φιγούρες αποθηκευτικών μέσων πέφτουν από ψηλά.
  3. μία φιγούρα περιμένει στο κάτω μέρος της οθόνης η οποία όμως κινείται με βελάκια μόνο δεξιά κι αριστερά.
  4. η φιγούρα στο κάτω μέρος της οθόνης πιάνει τις φιγούρες που πέφτουν και μαζεύει πόντους.

Και μετά αρχίζουν τα προβλήματα που καλείται να επιλύσει ο μαθητής/ η μαθήτρια:

• Από πού θα πέφτουν όλες οι φιγούρες; Από ψηλά!
  • Κι όλες από την ίδια θέση κάθε φορά; Όχι! Από τυχαία κάθε φορά θέση.
  • Κι όλες θα πέφτουν ταυτόχρονα; Όχι! Με τυχαίο χρόνο.
  • Πώς θα καταλάβει το παιχνίδι ότι πιάστηκε μια φιγούρα; Θα δημιουργήσουμε πόντους!
  • Πώς θα καταλάβει το παιχνίδι ότι πιάστηκαν όλες οι φιγούρες για να παρουσιάσει μήνυμα τέλους "Κέρδισες!"; Θα χρησιμοποιήσουμε Δομή ελέγχου.
  • Πώς θα καταλάβει το παιχνίδι ότι ο παίκτης ή η παίκτρια έχασε; Όταν υπάρχουν φιγούρες που έχουν αγγίξει το δάπεδο. Μα δεν αρκεί να βγει μήνυμα με την πρώτη φιγούρα που αγγίζει το δάπεδο γιατί θέλουμε να πέσουν όλες οι φιγούρες και να παρουσιαστεί μήνυμα που να μας ενημερώνει πόσες φιγούρες χάσαμε. Πώς θα ξέρει λοιπόν το παιχνίδι ότι έπεσαν όλες οι φιγούρες; Ας μην δώσουμε όλες τις απαντήσεις. Δείτε στο εσωτερικό των προγραμμάτων τον κώδικα!

Παρουσιάζουμε παρακάτω αυτά τα έργα των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ2' τάξης.

(κάνετε κλικ στην πράσινη σημαία για να ξεκινήσετε το παιχνίδι)

Να επισημάνουμε ότι τα προγράμματα των παιδιών της ΣΤ2' τάξης, παρότι παρουσιάζουν το ίδιο αποτέλεσμα με εκείνα των παιδιών της ΣΤ1' τάξης, είναι διαφορετικά στον τρόπο αντιμετώπισης προγραμματιστικά του πλήθους των αποθηκευτικών μέσων που πέφτουν.

Αντώνης - Γιώργος

Αθανασία - Άρτεμις - Φραγκίσκος Μαρκησία
Μανώλης - Ιωσήφ Σεβαστιανός - Γιάννης
Μαρία - Μαρία Σωκράτης

Παίξτε με τα παιχνίδια μας! Πιάστε τα αποθηκευτικά μέσα που πέφτουν από ψηλά! ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)