το τραγούδι της αποθήκευσης - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Το τραγούδι της αποθήκευσης

Ένα βασικό θέμα με το οποίο χρειάζεται να ασχοληθούμε στο μάθημα της Πληροφορικής είναι αυτό της αποθήκευσης. Οι μαθητές μας κι οι μαθήτριές μας χρειάζεται:

• να συνειδητοποιήσουν κατ' αρχάς τη σπουδαιότητα και την αναγκαιότητα της αποθήκευσης.
  • να αποθηκεύουν με έναν δομημένο τρόπο, δηλαδή όχι τυχαία. Να σκέφτονται επομένως πού πρόκειται να αποθηκεύσουν και με ποιο όνομα.

Δημιουργήσαμε λοιπόν οκτώ τετράστιχες στροφές σύμφωνα με το παραπάνω θέμα. Κι ήρθε η ώρα όλο αυτό να γίνει τραγούδι. Χρησιμοποιήσαμε μια γνωστή μελωδία και η Ειρήνη Μυτιληναίου (μουσικός της τάξης) ανέλαβε να την επιμεληθεί και στη συνέχεια να τη διδάξει στα παιδιά, και ως χορωδιακό κομμάτι και ως εκτέλεση με τα μεταλλόφωνα. Για το αποτέλεσμα που μπορείτε να παρακολουθήσετε παρακάτω χρειάσθηκε μια διδασκαλία στο μάθημα της Μουσικής διάρκειας τριών μηνών, καθώς συμπεριλάμβανε και νότες και σολφέζ κι ό,τι συμπεριλαμβάνει μια μουσική διδασκαλία.

Ελπίζουμε να ευχαριστηθείτε το παρακάτω video και τις φωτογραφίες που πήραμε κατά τη διάρκεια της βιντεοσκόπησης.

• save101.JPG
    save101.JPG
  • save102.JPG
    save102.JPG