Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών (2018-19) - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών

Φέτος στις 26 Σεπτεμβρίου 2018 στο σχολείο μας γιορτάσαμε την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών. Σκεφτήκαμε, επειδή παράλληλα το 2018 είναι ευρωπαϊκό έτος πολιτιστικής κληρονομιάς, να διαλέξουμε ένα αγαπημένο ελληνικό τραγούδι και να το μεταφράσουμε στα Αγγλικά για τους μαθητές των σχολείων της Ευρώπης. Έτσι οι μαθητές της Στ' τάξης μετέφρασαν το τραγούδι " Φραγκοσυριανή" στα Αγγλικά με την δασκάλα των Αγγλικών (Μαργαρίτα Φόνσου) και  με την καθοδήγηση της  δασκάλας της Μουσικής (Ειρήνη Μυτιληναίου), έμαθαν να το τραγουδάνε και να το συνοδεύουν  με κιθάρες και τουμπί. Στην ηχογράφηση συμμετείχε και ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής (Ηλίας Θεοδωρόπουλος) με το μπουζούκι του. Μετά το ανεβάσαμε στην πλατφόρμα της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών για να ακουστεί και σε άλλες χώρες.

Οι δασκάλες των Αγγλικών και Μουσικής

Μαργαρίτα Φόνσου – Ειρήνη Μυτιληναίου