από το σπίτι στο χωριό κι από το δέντρο στο δάσος - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Από το σπίτι στο χωριό κι από το δέντρο στο δάσος

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α' τάξης στο μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ) ήρθαμε για πρώτη φορά σε επαφή με τη διαδικασία της αντιγραφής - επικόλλησης. Εφαρμόσαμε αυτήν τη διαδικασία μόνο με λογισμικό ζωγραφικής, καθώς ακόμα τα μικρά μας παιδιά δεν ξέρουν να γράφουν και να διαβάζουν με άνεση. Δώσαμε λοιπόν την ιδέα: να ζωγραφίσουμε ένα σπιτάκι και μετά με ευκολία (αντιγραφή - επικόλληση) να έχουμε πολλά - πολλά σπιτάκια, δηλαδή ένα χωριό. Βέβαια, στο εγχείρημα αυτό τα παιδιά έπρεπε να επιλέξουν σωστά (ας μη το θεωρούμε αυτονόητο), να αντιγράψουν, να επικολλήσουν αλλά και να αποθηκεύσουν και να ανοίξουν το αρχείο τους. Με την ίδια λογική δουλέψαμε και για τη ζωγραφιά ενός δάσους ξεκινώντας από το δέντρο. Φυσικά, σ' όλα αυτά προσθέσαμε ήλιο, σύννεφα, πρασινάδα...

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής - ΤΠΕ)

+1 # ΜΑΡΙΑ ΓΑΒΡΗ 17-11-2016 13:37
:-)