τα χέρια δε χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Τα χέρια δε χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε

Με αφορμή τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, διαβάστηκε στην τάξη μας το παραμύθι «Τα χέρια δε χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε» και στη συνέχεια ακολούθησε μία συζήτηση για την ανάγκη του ανθρώπου να  αγαπά, να αγκαλιάζει, να φροντίζει και όχι να ασκεί βία στους συνανθρώπους του. Στο τέλος της συζήτησης, οι μαθητές κατασκεύασαν κάτι ομαδικό σχετικό με το θέμα της ημέρας.

Μαριάννα Βακονδίου - η εκπαιδευτικός της Β΄Τάξης