Τσικνοπέμπτη

Στις 16/2/2017 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την ημέρα της Τσικνοπέμπτης. Η αποκριάτικη γιορτή διοργανώθηκε από τα παιδιά της Β' τάξης.

Η γιορτή ξεκίνησε με μία σύντομη παρουσίαση των εθίμων της Αποκριάς σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Τα παιδιά χόρεψαν τους παραδοσιακούς χορούς «Της σκούπας» και  το «Πώς τα σπέρνουν τα κουκιά». Μία ομάδα τεσσάρων παιδιών έπαιξαν το «Κάνε ότι σου κάνω», ένα αποκριάτικο παιχνίδι από την Κρήτη και ένας άλλος μαθητής έκανε τον «γανωτζή», αποκριάτικο ηπειρώτικο δρώμενο. Στη συνέχεια έγινε μία παρουσίαση του τρόπου κατασκευής ενός χαρταετού. Τα παιδιά συμμετείχαν στη δραματοποίηση του γνωστού αποκριάτικου πελοποννησιακού τραγουδιού «Το πάντρεμα του κάβουρα». Η γιορτή μας έκλεισε με παιδικές φωνές  να τραγουδούν «Τον Χαραλάμπη» και το «Πέρα στους πέρα κάμπους». Οι μαθητές  έδειξαν να το χάρηκαν και να διασκέδασαν πάρα πολύ. Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε χάρη στην πολύτιμη συμβολή των συναδέλφων  κ.Ειρήνης Μυτιληναίου και  κ. Σάββα Σαβρακίδη.

Από τη δική του πλευρά, ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του σχολείου μας ανέλαβε το ψήσιμο και την προσφορά εδεσμάτων στους μαθητές.

• apo101.JPG
    apo101.JPG