στον βοτανικό κήπο - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Στον Βοτανικό Κήπο

Η δυνατή μπόρα, δεν εμπόδισε τους μαθητές της Δ΄Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ποσειδωνίας να επισκεφτούν - μαζί με τους δάσκαλούς τους Θανάση Κουβαλάκη και Μαριάννα Βακονδίου - τον Βοτανικό Κήπο. 'Ήταν μια ευκαιρία να μοιραστούν μαζί μας τις σκέψεις τους για το πώς φαντάζονται έναν Βοτανικό Κήπο και πώς θα θέλανε να δούνε να μεταμορφώνεται στο άμεσο μέλλον ο Βοτανικός Κήπος της Σύρου. Μιλήσαμε για τα βότανα της Σύρου, περιηγηθήκαμε τον κήπο όταν η βροχή σταμάτησε και είδαν το κτίριο που θα στεγάσει το μελλοντικό Βοτανικό Μουσείο. Τα παιδιά είδαν τα οπωροφόρα δέντρα που φυτεύτηκαν πρόσφατα, καθώς και τους λαχανόκηπους. Φτιάξαμε σβώλους με σπόρους, που τα ίδια τα παιδιά ρίξανε στη λάσπη κάνοντας μια ευχή για τον Κήπο! Τι ευχήθηκαν; Να κερδίζει πάντα τις εντυπώσεις και να γίνει ο ομορφότερος Βοτανικός Κήπος της Ελλάδας!

Η δασκάλα της τάξης - Μαριάννα Βακονδίου

• garden101.jpg