Τσικνοπέμπτη

Στις 12/2/2015 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την ημέρα της Τσικνοπέμπτης. Η αποκριάτικη γιορτή διοργανώθηκε από τα τμήματα της Β' και Γ' τάξης.

Η γιορτή ξεκίνησε με μία παρουσίαση από τα παιδιά της Γ2 τάξης τα οποία είχαν επιμεληθεί τις κινήσεις και τους ήχους. Τα παιδιά με τη βοήθεια της κ. Σοφίας Λούβαρη αναβίωσαν παραδοσιακά έθιμα και χορούς της χώρας μας: το γαιτανάκι, τις Δάφνες, τα κουκιά, το πιπέρι με συνοδεία από οργανοπαίκτες -μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου Φοίνικα, την Μπαμπόγρια, το Μανώλη, Αυγουλοδρομίες. Η γιορτή  έκλεισε με τη Χάσκα- τραγούδι από μαθήτριες και τουμπί απο μαθητές του Γ2 και τσαμπούνα από τον κ. Ιωσήφ Πρίντεζη.

Ευχαριστούμε πολύ την κ.Σοφία Λούβαρη και τον κ.Ιωσήφ Πρίντεζη για τη συμβολή στην επιτυχημένη παρουσίαση των δρώμενων καθώς και τους γονείς από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, οι οποίοι αδιάκοπα έψηναν σουβλάκια και τα προσέφεραν στα παιδιά.

Σας καλούμε να δείτε την παρουσίαση της Γ' τάξης παρακάτω καθώς και το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί.

Μαρία Κατικαρίδου - Ειρήνη Περπινιά - Γλυκερία Τσιρονίκου - Εύα Ντιούδη: υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για τη γιορτή

• apokries101.jpg
    apokries101.jpg