τοπικές συνταγές - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Τοπικές συνταγές

Στο πλαίσιο του προγράμματος διατροφής που εκπονήθηκε φέτος και σε συνδυασμό με το έργο etwinning "Φλαούνες και Αθερίνες, Πλιγούρια και Λουκούμια" στο οποίο συμμετέχουμε, τα παιδιά του Β2 του Δημοτικού Σχολείου Ποσειδωνίας διερεύνησαν τις παραδοσιακές συνταγές της Σύρας και παρουσιάζουν στο παρακάτω βίντεο κάποιες από αυτές.

μαϊντανοσαλάτα -  μελιτσανοπίλαφο - παστελαριές....

Δημιουργήσαμε όλοι μαζί και το έμβλημα του έργου: ο μαγειρικός σκούφος, ένας σκούφος μ' όλους τους λογότυπους από Θεσσαλονίκη, Θεσσαλία, Φωκίδα, Λευκωσία, Άνδρος κι από εμάς, από τη Σύρο. Ένας μαγειρικός σκούφος - ένα έμβλημα για το συνεργατικό μας έργο.

Για να δείτε το σκούφο μας πατήστε εδώ.

Η δασκάλα της Β2 τάξης - Γλυκερία Τσιρονίκου