Τσικνοπέμπτη - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας...

Η Β΄τάξη του σχολείου μας παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς και αποκριάτικα έθιμα. Τα αγόρια φορούσαν καπέλα εμπνευσμένα από το έθιμο των "Κουδουνοφόρων" από το Σοχό Θεσσαλονίκης και τα κορίτσια στολή από κορδέλες παρόμοια με αυτή των "Κορδελάτων" της Νάξου. Αυτά πραγματοποιήθηκαν με τη συμβολή του Λυκείου Ελληνίδων Σύρου και ιδιαίτερα με τη διδασκαλία της κυρίας Μαρίας Κορφιάτη και του κυρίου Φώτη Καλκαβούρα, τους οποίους και ευχαριστούμε πολύ.

Στη  συνέχεια δοκιμάσαμε νοστιμότατα σουβλάκια τα οποία πρόσφερε  ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας! Ευχαριστούμε!

Για την πραγματοποίηση της γιορτής συνεργάστηκαν  οι δασκάλες Γλυκερία Τσιρονίκου,  Λουίζα Ρούσσου, Μαρία Σταμπουλή, Χρύσα Μπεζιργιαννίδου.

• apokries101.JPG
    apokries101.JPG