μέσα γραφής - οι πληροφορίες - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Μέσα γραφής - αναζήτηση και καταγραφή της πληροφορίας

Από τον πηλό και τον πάπυρο στο μολύβι και το πληκτρολόγιο

Σχετικά άρθρα:

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ) ασχοληθήκαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ' τάξης με τα Μέσα Γραφής. Για το εισαγωγικό μέρος των εργασιών μας μπορείτε να οδηγηθείτε και στο παραπάνω σχετικό άρθρο. Αφού λοιπόν είδαμε σχετικά βίντεο και δημιουργήσαμε τους εννοιολογικούς μας χάρτες, συνεχίσαμε στα επόμενα βήματα, χωρισμένοι σε ομάδες σύμφωνα με το θέμα που είχε αναλάβει κάθε ομάδα:

• Δημιουργήσαμε συννεφόλεξα εισάγοντας όλα τα μέσα γραφής που είχαμε γνωρίσει χρησιμοποιώντας ένα Web2 εργαλείο (tagxedo.com)
  • Πληκτρολογήσαμε ένα κείμενο στο οποίο αναφέραμε με ποιο μέσο γραφής θα θέλαμε να γράφαμε αν ζούσαμε στα παλιά χρόνια.
  • Εισαγάγαμε τα συννεφόλεξά μας.
  • Ανοίξαμε έναν περιηγητή στο Διαδίκτυο, ανοίξαμε μια μηχανή αναζήτησης και αναζητήσαμε πληροφορίες.
  • Συζητήσαμε για την εγκυρότητα της πληροφορίας στο Διαδίκτυο και είδαμε και σχετικά παραδείγματα (όπου άλλα αναζητάς και άλλα προκύπτουν).
  • Καταγράψαμε τις πληροφορίες σε ένα αρχείο κειμενογράφου (χρησιμοποιώντας αντιγραφή - επικόλληση).
  • Διαβάσαμε τα κείμενά μας.
  • Καταγράψαμε τις άγνωστες λέξεις και τις επεξηγήσαμε.
  • Επισημάναμε τον δεοντολογικό κανόνα σύμφωνα με τον οποίο χρειάζεται να καταγράφουμε επίσης τις πηγές των πληροφοριών μας.
  • Κι ήρθε και η ευχάριστη στιγμή της μορφοποίησης του κειμένου μας: επιλέξαμε γραμματοσειρά, χρώμα, μέγεθος, διαμορφώσαμε τη στοίχιση παραγράφου και το διάστιχο.
  • Στον server του εργαστηρίου είχαν καταχωρηθεί φάκελοι με σχετικές εικόνες και αντιγράψαμε αυτούς τους φακέλους από τον server στους υπολογιστές των ομάδων.
  • Εισαγάγαμε εικόνες στα κείμενά μας και τις διαχειριστήκαμε κατάλληλα (μέγεθος, θέση στο έγγραφο, απόσταση από το κείμενο).

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε αυτά τα κείμενα σε τεύχη (τεύχος Α' και τεύχος Β')

Μαρία Ιωσηφίδου (εκπαιδευτικός της τάξης - ειδικότητα Πληροφορικής)