Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου διοργανώνεται από το Συμβούλιο  της Ευρώπης και την Ευρωπαϊκή Ένωση η Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για τη γλωσσική πολυμορφία στην Ευρώπη και την ενίσχυση της εκμάθησης των διαφόρων ευρωπαϊκών γλωσσών.

Οι επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι οι ακόλουθες 24:

Αγγλική

Σουηδική

Τσεχική

Φινλανδική

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης ενημερώθηκαν για την ύπαρξη και τη σπουδαιότητα των ευρωπαϊκών γλωσσών, έμαθαν να τις λένε στα αγγλικά και γαλλικά και μέσα σε πνεύμα συνεργασίας έφτιαξαν τα δικά τους πρότζεκτ ανά τμήμα για να τιμήσουν αυτή την ημέρα.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης επικεντρώθηκαν στις γλώσσες και τις σημαίες των αντίστοιχων ευρωπαϊκών χωρών  ενώ οι μαθητές της ΣΤ’τάξης συμμετείχαν στο φετινό εορτασμό του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Τμήμα Διεθνών Σχέσεων) με θέμα: «Παροιμίες-Ζωγραφίστε, βρείτε, πείτε σωστά, μεταφράστε τις παροιμίες»). Όλες οι παραπάνω δράσεις πραγματοποιήθηκαν στην αγγλική και γαλλική γλώσσα. Σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθειά τους.

• glossa101.JPG
    glossa101.JPG