Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η ημέρα σήμερα (6 Μαρτίου) αφιερώθηκε σε μικρές δράσεις που είχαν ως στόχο:

• να ενημερωθούμε για τη σχολική βία και το σχολικό εκφοβισμό,
  • να γνωρίσουμε ποια μπορεί να είναι τα συναισθήματα ενός ατόμου που φοβάται, ενός ατόμου που εκφοβίζει κι ενός ατόμου που παρακολουθεί όλο αυτό, και τέλος
  • να μάθουμε πώς να χειριζόμαστε μια τέτοια κατάσταση.

Διαβάσαμε λοιπόν για αρχή τη "Σημαία της Φροξυλάνθης" από το βιβλίο "Μίλα μη φοβάσαι" της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε., έπειτα συζητήσαμε για τα συναισθήματα όλων των παιδιών της ιστορίας αυτής. Αφού καταλάβαμε από την ιστορία της Φροξυλάνθης - Ισιδώρας πώς πρέπει να λειτουργούμε σε καταστάσεις εκφοβισμού στο σχολείο, στη συνέχεια γράψαμε ένα γράμμα σε φίλο μας ο οποίος δεν περνούσε καλά στο σχολείο: ήταν καινούριος και είχε ιδιαίτερη προφορά και κάποια παιδιά τον πειράζανε έντονα. Έτσι, ζητούσε τις συμβουλές μας για το πώς θα το αντιμετωπίσει.... Τέλος γράψαμε ένα σύνθημα υπέρ της φιλίας και κατά της βίας, το οποίο κάναμε κι αφίσα!

• friend101.jpg
    friend101.jpg