στην έπαυλη Λαδόπουλου (Ηπιώτη) - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Στην έπαυλη Λαδόπουλου (Ηπιώτη)

Σχετικά άρθρα:

Όλες αυτές οι επισκέψεις εντάσσονται στο πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας", που υλοποιούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Δ1 και της Δ2 τάξης.

Τελικό προϊόν όλων των εργασιών θα είναι ένα ντοκιμαντέρ. Ελπίζουμε στο καλύτερο!

Στα πλαίσια του προγράμματος "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας" επισκεφθήκαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ2 τάξης του σχολείου μας την έπαυλη Λαδόπουλου (Ηπιώτη). Τα παιδιά είχαν προετοιμασθεί κατάλληλα έχοντας καταγράψει τις ερωτήσεις που επρόκειτο να θέσουν στον σημερινό ιδιοκτήτη της έπαυλης κ.Ηπιώτη. Περιηγηθήκαμε στον εξωτερικό χώρο και η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε σε εσωτερικό χώρο, όπου είδαμε πολλά αντικείμενα μεγάλης αξίας που έρχονται από ένα μακρινό παρελθόν.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Ηπιώτη για τη συνέντευξη που μας παρεχώρησε καθώς και για τον φιλόξενο τρόπο που μας υποδέχθηκε με τη σύζυγό του.

Τα παιδιά συνόδευσαν στην επίσκεψή τους η δασκάλα της τάξης Μαριάννα Βακονδίου και ο εκπαιδευτικός Σάββας Σαβρακίδης, ο οποίος, χωρίς να είναι προγραμματισμένο, ανέλαβε να βιντεοσκοπήσει την επίσκεψη αυτή και πράγματι το έκανε με πολύ καλά αποτελέσματα.

Μαριάννα Βακονδίου - η δασκάλα της τάξης, υπεύθυνη του προγράμματος.

• ipiotis101.jpg
    ipiotis101.jpg