τα σταυρόλεξα της Δ' τάξης και το... τραγουδάκι τους - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Τα σταυρόλεξα της Δ' τάξης και το ... τραγουδάκι τους

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ' τάξης κατά το σχ.έτος 2017-18 ασχολήθηκαν με ένα πιο δομημένο τρόπο με τα αποθηκευτικά μέσα. Είδαμε σχετικές εικόνες και τα τακτοποιήσαμε σε κατηγορίες: μαγνητικά, οπτικά, μνήμες flash. Κάναμε επίδειξη των μέσων και τα φέραμε σε αντιπαράθεση με την κύρια μνήμη RAM αναδεικνύοντας για άλλη μια φορά την αξία της σωστής αποθήκευσης.

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε τα δικά μας σταυρόλεξα. Θέσαμε τις λέξεις, κάθε ομάδα τις δικές της, αλλά το δυσκολότερο ήρθε κατόπιν όταν έπρεπε για κάθε λέξη να δώσουμε τον κατάλληλο ορισμό. Τα παιδιά δούλεψαν ανά δυο σε κάθε υπολογιστή με τις δικές τους λέξεις και τους δικούς τους ορισμούς. Στο τέλος μορφοποίησαν τα σταυρόλεξα θέτοντας χρώματα, επεξηγήσεις στα ελληνικά αλλά και χρονόμετρο. Δουλέψαμε με το λογισμικό HotPotatoes.

Αλλά και κάτι τελευταίο, επίσης σημαντικό: οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ' τάξης τραγούδησαν ένα τραγούδι με θέμα: "Τα αποθηκευτικά μέσα" με τη συμβολή της εκπαιδευτικού Μυτιληναίου Ειρήνης την οποία και ευχαριστούμε.

Σας καλούμε:

1. να λύσετε τα σταυρόλεξά μας. Για απορίες ρωτάτε τα παιδιά. Κάτι θα ξέρουν να σας πουν...
  2. να ακούσετε το τραγουδάκι μας. Μεγαααααάλη επιτυχία... cheeky

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε τα σταυρόλεξα:

1. με μορφή pdf. Θα χρειαστεί ίσως να τυπώσετε το σταυρόλεξο που σας ενδιαφέρει.
  2. με μορφή rar. Είναι μορφή συμπιεσμένου αρχείου. Αν έχετε τη rar εφαρμογή ή κάποιο λογισμικό συμπίεσης αρχείων, διπλοπατάτε, ανοίγουν και λύνετε τα σταυρόλεξα σε περιβάλλον περιηγητή (π.χ. Mozilla, Google Chrome). Σ' αυτήν την περίπτωση, σας περιμένει μια ακόμη δυσκολία: χρονόμετρο που έχουν θέσει τα παιδιά για να αυξήσουν τον βαθμό δυσκολίας.

Αλεξάνδρα - Χρήστος

Μάριος - Ειρήνη
Χριστίνα - Λάουρα Μυρτώ - Μαρία
Γκαμπριέλα - Κωνσταντίνος Νίκος - Ιωσήφ