περιγράφω το σχολείο μου - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Περιγράφω το σχολείο μου

Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μαθητές κι οι μαθήτριες, ιδιαίτερα των μικρών τάξεων του Δημοτικού, χρειάζεται να δημιουργούν εργασίες σε ένα νοηματοδοτούμενο πλαίσιο, τα παιδιά της Β' Δημοτικού περιέγραψαν το σχολείο μας, το οποίο ως αντικείμενο πραγματικά το κατέχουν. Χρησιμοποιώντας λογισμικό των εννοιολογικών χαρτών ξεκίνησαν με την κεντρική έννοια, έθεσαν ερωτήματα, απάντησαν σ' αυτά. Με όλη αυτή τη διαδικασία ασκήθηκαν στην πληκτρολόγηση, αναρωτήθηκαν πώς γράφουμε το ερωτηματικό, εισήγαγαν εικόνες τις οποίες διαχειρίστηκαν, αποθήκευσαν, ανάκτησαν το αρχείο τους και φυσικά συνεργάστηκαν.

• school1.png
    school1.png
  • school2.png
    school2.png