"δύο κόσμοι συναντιούνται"- τελικός διαγωνισμός - 5.0 out of 5 based on 1 vote
σχετικό άρθρο

"Δύο κόσμοι συναντιούνται"- Συμμετοχή στον τελικό διαγωνισμό

Με το ρομποτάκι μας, η ομάδα του σχολείου "Τα επτάστερα" συμμετείχε στον τελικό διαγωνισμό του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού με γενικό θέμα "Ο γαλαξίας μας". Ο τελικός διαγωνισμός διεξήχθη στην Αθήνα στις 19 Μαρτίου 2016 και έλαβαν μέρος σ' αυτόν 50 σχολεία και ομάδες. Τα παιδιά κάθε ομάδας παρουσίασαν το έργο τους, με τον προπονητή/ προπονήτρια να βρίσκεται σε απόσταση και εξήγησαν στους κριτές το έργο τους, δηλαδή ποιο είναι το σενάριο, πώς λειτουργούν οι μηχανισμοί κίνησης, πώς γίνεται η διασύνδεση φυσικου ερεθίσματος και κατασκευής, το ρόλο των εντολών στο προγραμματιστικό περιβάλλον του υπολογιστή. Τα παιδιά μας ανταποκρίθηκαν άξια σ' αυτά τα ερωτήματα και προχωρήσαμε μέχρι τη Β' φάση του διαγωνισμού.

Ευχαριστούμε την Περιφέρεια  Νοτίου Αιγαίου για την οικονομική συμβολή της στο θέμα της μετακίνησης. Επίσης και πάνω απ' όλα ευχαριστούμε θερμά τους μικρούς μαθητές και μαθήτριες μας γι αυτή τους την παρουσίαση και τους γονείς που στήριξαν όλη την προσπάθεια.

• diagon101.JPG
    diagon101.JPG
  • diagon102.JPG
    diagon102.JPG