ένα μουσείο γεννιέται - μέρος 3ο - 5.0 out of 5 based on 5 votes

Ένα μουσείο γεννιέται - μέρος 3ο

Σχετικά άρθρα:

Αυτή τη σχολική χρονιά 2014-15 με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης ασχολιόμαστε μ' ένα μουσείο: το μουσείο των μέσων γραφής. Ξεκινήσαμε από την αρχαιότητα και καταλήξαμε στο πληκτρολόγιο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της Γ τάξης ασχολιούνται με τα μέσα γραφής σε πολλαπλά επίπεδα: αφούν είδαν σχετικά video, έγραψαν κείμενα (για να δημιουργηθεί ένα βιβλίο), χάραξαν σε πηλό, δημιούργησαν εννοιολογικούς χάρτες, ήρθε η στιγμή να ζωγραφίσουν σε χαρτί (στυλ) πάπυρου αλλά και να δημιουργήσουν το δικό τους ψηφιακό παραμύθι.

Δύο διαφορετικοί τρόποι έκφρασης, ένας που έρχεται από τη μακρινή αρχαιότητα (πάπυρος) κι ένας που βλέπει προς το μέλλον (ψηφιακή γραφή). Τις ζωγραφιές που δημιουργήθηκαν στους πάπυρους θα τις χαρείτε από κοντά όταν επισκεφθείτε το μουσείο μας (παρακάτω παρουσιάζουμε φωτογραφίες απ' αυτήν τη διαδικασία), αλλά τα ψηφιακά παραμύθια, που δημιουργήθηκαν με το Web2 εργαλείο Storybird, σας τα παρουσιάζουμε στους παρακάτω συνδέσμους.

Χαρείτε τα! Και μάλιστα, σε πλήρη οθόνη.

Μαρία Ιωσηφίδου - η εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)

• papyrous101.JPG
    papyrous101.JPG