στην έπαυλη Πετροκόκκινου - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Στην έπαυλη Πετροκόκκινου

Σχετικά άρθρα:

Όλες αυτές οι επισκέψεις εντάσσονται στο πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας", που υλοποιούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Δ1 και της Δ2 τάξης.

Τελικό προϊόν όλων των εργασιών θα είναι ένα ντοκιμαντέρ. Ελπίζουμε στο καλύτερο!

Στις 31/10/2014 επισκεφθήκαμε την έπαυλη Πετροκόκκινου, η οποία βρίσκεται δίπλα στο σχολείο μας. Η Δ' τάξη εκπονεί ένα πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας".

Μέσα απ' αυτό το πρόγραμμα οι μαθητές μας κι οι μαθήτριές μας στοχεύουμε στο να έρθουν σε άμεση επαφή με το αρχιτεκτονικό τοπίο του τόπου, να δουν από κοντά σπίτια μιας άλλης εποχής και σε ένα δεύτερο επίπεδο να τα μελετήσουν και να εφαρμόσουν εργαλεία της Γλώσσας και της Πληροφορικής.

• Διάβασαν κείμενα από βιβλία που αφορούν τα σπίτια της περιοχής μας κι είδαν παλιές φωτογραφίες.
  • Έμαθαν τις βασικές αρχές μιας συνέντευξης κι έγραψαν τις ερωτήσεις των συνεντεύξεων.
  • Ήρθαν σε επαφή με τη δομή ενός ενός ερωτηματολογίου, μοίρασαν σχετικά ερωτηματολόγια τα οποία και επεξεργάστηκαν με λογισμικό λογιστικών φύλλων.
  • Ασχολήθηκαν με τις διαφορές των χωριατόσπιτων και των αρχοντικών σπιτιών χρησιμοποιώντας εννοιολογικούς χάρτες.

?Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης είδαμε τον εσωτερικό χώρο του σπιτιού, θαυμάσαμε τα έπιπλα μιας άλλης εποχής, πήραμε συνέντευξη από την κ.Διονυσία Χρυσανθακοπόύλου - Ανδριτσάνου, ιδιοκτήτρια του σπιτιού, περιδιαβήκαμε στον εξωτερικό χώρο, όπου τα παιδιά έπαιξαν κρυφτό και στο τέλος φύγαμε με την αίσθηση ότι ήρθαμε σε επαφή με κάτι που δεν ξέραμε καθόλου ακόμα κι αν ήταν τόσο κοντά μας.

Στην επίσκεψη αυτή τα παιδιά συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί: Θανάσης Κουβαλάκης, Μαργαρίτα Φόνσου, Μαρία Ιωσηφίδου. Ευχαριστούμε πολύ την κ.Διονυσία Χρυσανθακοπούλου - Ανδριτσάνου για τη συνέντευξη που μας παραχώρησε αλλά και για το κέρασμα που μας επιφύλαξε και γενικότερα για τον φιλόξενο τρόπο με τον οποίο μας υποδέχθηκε.

Σας καλούμε να δείτε και τις αναρτήσεις μας που αφορούν την επίσκεψη της Δ1 τάξης στο παραδοσιακό χωριατόσπιτο του Μεθενίτη και την επίσκεψη της Δ2 τάξης στην έπαυλη Πετροκόκκινου, όλες ενταγμένες στο πολιτιστικό πρόγραμμα που εκπονούμε.

Θανάσης Κουβαλάκης - δάσκαλος της Δ1 τάξης - υπεύθυνος προγράμματος

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής) - υπεύθυνη προγράμματος

Μαριάννα Βακονδίου - δασκάλα της Δ2 τάξης - υπεύθυνη προγράμματος

• petrok100.JPG