στο παραδοσιακό χωριατόσπιτο του Μεθενίτη - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Στο παραδοσιακό χωριατόσπιτο του Μεθενίτη

Σχετικά άρθρα:

Όλες αυτές οι επισκέψεις εντάσσονται στο πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα αρχοντικά σπίτια και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας", που υλοποιούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Δ1 και της Δ2 τάξης.

Τελικό προϊόν όλων των εργασιών θα είναι ένα ντοκιμαντέρ. Ελπίζουμε στο καλύτερο!

Στις 5/12/2014 επισκεφθήκαμε ένα παραδοσιακό χωριατόσπιτο της περιοχής μας, εκείνο που είναι γνωστό ως σπίτι του Μεθενίτη. Το σπίτι είναι κι αυτό κοντά στο σχολείο μας κι είναι ένα σπίτι από παλιά. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Τα αρχοντικά και τα χωριατόσπιτα της περιοχής μας" που εκπονεί η Δ΄τάξη.

Μας υποδέχθηκαν οι οικοδεσπότες του σπιτιού, ο Edward Fisher, η σύζυγός του Ευθυμία - Πουρνάρα Fisher και το μωράκι τους Κλειώ. Καθήσαμε στην αυλή και πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη για την οποία οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ1 τάξης είχαν προετοιμάσει τις ερωτήσεις τους. Όταν τελείωσε η συνέντευξη μπήκαμε στο εσωτερικό του σπιτιού όπου είδαμε την οροφή με τα καλάμια, τους χοντρούς τοίχους με μεγάλες εσοχές σε κάποια σημεία, το τζάκι-κουζίνα, ένα παλιό τηλέφωνο, την πόρτα που ανοίγει μισή.

Στην επίσκεψη αυτή τα παιδιά συνοδεύονταν από τις εκπαιδευτικούς: Μαργαρίτα Φόνσου και Μαρία Ιωσηφίδου.

Σας καλούμε να επισκεφθείτε και το άρθρο που αφορά την επίσκεψη της Δ1 τάξης στην έπαυλη Πετροκόκκινου και εντάσσεται στο ίδιο πρόγραμμα καθώς και την αντίστοιχη επίσκεψη στην έπαυλη Τσιροπινά που πραγματοποίησε η Δ2 τάξη.

Θανάσης Κουβαλάκης - δάσκαλος της Δ1 τάξης - υπεύθυνος προγράμματος

Μαρία Ιωσηφίδου - εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής) - υπεύθυνη προγράμματος

Μαριάννα Βακονδίου - δασκάλα της Δ2 τάξης - υπεύθυνη προγράμματος

• village101.JPG